Koszty utrzymania myjni samoobsługowej - Inwestuj w Myjnie

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Utrzymanie myjni bezdotykowej   

Utrzymanie myjni bezdotykowej  

28 sty 2020


Myjnie bezdotykowe są bardzo popularną inwestycją w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że nie wymagają  dużych nakładów pracy i zaangażowania ze strony prowadzącego. Dodatkowo, są one inwestycją która szybko się zwraca i zaczyna na siebie zarabiać. Większość myjni znajdujących się na polskim rynku przynosi zyski już w dwa lata od wybudowania, jednak zdarzają się również wyjątki. Znamy myjnie, które zaczęły przynosić zyski już nawet w pół roku od otwarcia.

Od czego zależy rentowność myjni samoobsługowej

Rentowność myjni bezdotykowej zależy od wielu czynników. Niezwykle istotną kwestią będzie liczba stanowisk, które możemy zaoferować naszym klientom. Kluczowy jest także wybór programów mycia, jak również dostępność sprzętów dodatkowych, takich jak np. maszyna rozmieniająca pieniądze czy odkurzacz parowy. Bardzo ważną kwestią będzie także lokalizacja placówki. Decyduje ona o widoczności biznesu, a także o liczbie potencjalnych klientów z okolicy. 
Istnieją oczywiście metody pozwalające na maksymalizację przychodów. Przede wszystkim należy zapewnić klientom odpowiednio przygotowane stanowiska z myjkami. Powinniśmy starannie zaplanować ilość stanowisk myjących, bowiem im więcej stanowisk, tym więcej klientów możemy obsłużyć, jednak oznacza to także wyższe koszty eksploatacyjne.

Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnego terminalu, który umożliwia płatność kartą, w zamian wydając żetony do wykorzystania podczas mycia samochodu. Inną metodą jest zamontowanie terminalu do płatności kartą przy każdym stanowisku myjącym. Ta druga opcja wymaga jednak nieco większych nakładów finansowych.

Równie istotna jest lokalizacja. Eksperci są zgodni, że największe zyski uzyskamy jeśli zbudujemy myjnię bezdotykową w okolicach już istniejącego biznesu. Najlepiej takiego, który związany jest z samochodami i branżą motoryzacyjną. Najczęściej wybieranymi miejscami są więc stacje benzynowe, stacje kontroli pojazdów, supermarkety czy warsztaty samochodowe. Podczas wybierania miejsca na postawienie myjni samoobsługowej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na dostęp do mediów: wody, gazu, oraz elektryczności. Im łatwiejsze będziemy mieli do nich dojście, tym mniejsze koszty podłączenia urządzeń poniesiemy.

Koszty utrzymania myjni bezdotykowej w 2020 roku

Z początkiem stycznia 2020 roku wzrosły ceny wielu towarów i usług. Ma to rzecz jasna związek z nowymi podatkami, podniesieniem akcyzy, oraz ze zwiększeniem pensji minimalnej. W wyniku tego wszystkiego koszty utrzymania myjni samoobsługowej będą nieco wyższe. Jednak nie są to wielkie kwoty, zwłaszcza biorąc pod uwagę zyski generowane przez dobrze zarządzaną myjnię samoobsługową. Właścicieli myjni bezdotykowych czekają następujące wzrosty cen:

  • Prąd – dokładna kwota podwyżki nie jest wyliczona, jednak w wyniku zakończenia dofinansowywania branży energetycznej przez polski rząd, w roku 2020 zapłacimy za prąd kwotę wyższą o podwyżkę z 2019 i 2020 roku. Eksperci szacują, że rachunki za prąd sumarycznie mogą być wyższe o nawet 30%.
  • Gaz ziemny – koszty paliw napędowych zwiększą się o około 5%.

Są to najważniejsze podwyżki czekające właścicieli myjni bezdotykowych. Nie należy jednak zapominać o wzroście cen wynikającym z inflacji. Co bardzo istotne, właściciele myjni samoobsługowych nie zostaną raczej dotknięci zwiększonymi wydatkami ze względu na podniesienie pensji minimalnej, gdyż myjnie bezdotykowe nie zatrudniają zwykle pracowników. Także ceny chemii samochodowej używanej w myjkach ciśnieniowych powinny pozostać na tym samym poziomie. Ich ewentualny wzrost zależny będzie od wzrostu cen przesyłek kurierskich i transportu lądowego.

Powrót