Mycie samochodu na myjni samoobsługowej - porady

Bądź na bieżąco z poradami

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej - podstawowe kroki i najczęściej popełniane błędy

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej - podstawowe kroki i najczęściej popełniane błędy

18 gru 2019


Wizyty na myjni samoobsługowej są najpopularniejszą metodą na dbanie o nasz samochód. Należy jednak pamiętać, że mycie samochodu na tego typu myjni wymaga przestrzegania pewnych zasad. Jeśli je poznamy, zapamiętamy i będziemy się do nich stosować, to nasz samochód pozostanie czysty przez długi czas.

Skuteczne mycie samochodu na myjni bezdotykowej

Mycie samochodu na myjni bezdotykowej jest łatwym procesem, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim samochód należy myć z odpowiedniej odległości. Powinniśmy zachować odstęp minimum trzydziestu – czterdziestu centymetrów. Dzięki temu woda będzie miała optymalną prędkość i siłę do usuwania brudu. Technikę mycia samochodu na myjni bezdotykowej można podzielić na kilka etapów.

Pierwszym etapem jest wstępne spłukiwanie brudu, piasku i innych tego rodzaju zabrudzeń. Tego kroku absolutnie nie możemy pominąć. Drobinki tego typu zanieczyszczeń pozostawione na karoserii może w późniejszych etapach mycia skutkować porysowaniem, a nawet zniszczeniem lakieru. Dlatego też podczas tego etapu mycia samochodu na myjni bezdotykowej nie powinniśmy się śpieszyć. Samochód należy spłukiwać zaczynając od dachu i kierując się niżej do nadkoli. W ten sposób zabrudzenia będziemy zmywać w miarę ich spływania po karoserii. Dzięki temu nie będziemy musieli powtarzać tego kroku.

Następnym etapem jest mycie właściwe samochodu, w tym czasie wykorzystywany jest specjalny proszek zmieszany z wodą. Tego typu chemia samochodowa jest niezwykle skuteczna w czyszczeniu samochodu. Podobnie jak w przypadku spłukiwania samochodu powinniśmy wykonywać tą czynność od dachu do kół, w ten sposób unikniemy powstawania zacieków, smug i innych pozostałości. Myjnie bezdotykowe oferują szeroki wybór preparatów do czyszczenia pojazdów, jeśli myjnia ta korzysta z wysokiej jakości kosmetyków to nasz samochód pozostanie czysty przez długi czas. 

Ostatnim krokiem jaki powinniśmy wykonać na myjni bezdotykowej, aby nasz samochód był skutecznie i dobrze wyczyszczony, jest woskowanie karoserii. Chemia samochodowa, która wykorzystywana jest w trakcie woskowania przy pomocy myjki ciśnieniowej to specjalny rodzaj wosku, rozrobiony z wodą. Dzięki temu wosk równo pokrywa całą powierzchnię karoserii. Po woskowaniu karoserii możemy zakończyć mycie samochodu. Po wizycie na myjni bezdotykowej nie musimy suszyć samochodu. Wiatr zrobi to za nas. Jednak zaleca się przetarcie szyb i karoserii suchą ściereczką.

Najczęściej popełniane błędy podczas mycia samochodu na myjni bezdotykowej

Większość błędów popełnianych przez klientów myjni samoobsługowych jest niezwykle prosta do uniknięcia i wynika raczej z nieuwagi niż nieumiejętnego korzystania z myjek. Zdecydowanie jedną z najczęstszych pomyłek popełnianych podczas mycia samochodu jest zbyt wczesne zakończenie czyszczenia. Bardzo wielu ludzi kończy korzystanie z myjek po użyciu zaledwie jednego, bądź dwóch programów (zwykle opłukania i mycia z proszkiem). Jest to dosyć poważny błąd. Samochód umyty w ten sposób będzie czysty przez dużo krótszy czas, niż gdybyśmy skorzystali z programu woskowania.

Bardzo często też klienci nie przygotowują się do wizyty na myjni bezdotykowej. Nie posiadają przy sobie drobnych, bądź w ogóle gotówki. Jeśli myjnia znajduje się na stacji benzynowej to problem nie jest tak poważny, gdyż istnieje możliwość rozmienienia, lub wypłacenia pieniędzy. Jednak nie zmienia to faktu, że samochód blokuje wtedy jedno stanowisko na myjni, przez co tworzą się kolejki.

Niewielką, ale także często spotykaną pomyłką, jest odjechanie z myjni bez osuszenia szyb. Owszem, wycieraczki zbiorą z nich wodę, jednak mogą spowodować powstanie smug. Dlatego przed odjazdem powinniśmy przetrzeć, przynajmniej przednią szybę, suchą szmatką, tak by nasze szyby pozostały czyste jak najdłużej.

Pamiętaj o wnętrzu samochodu! 

Miło się patrzy na czysty i zadbany samochód, jednak to wnętrze samochodu jest miejscem, w którym przebywasz. Nie zapominaj o tym, podczas czyszczenia samochodu. Wnętrze, które nie jest regularnie sprzątane, staje się siedliskiem grzybów i roztoczy szkodzących Twojemu zdrowiu. Istotnym staje się więc to, aby wybierać te myjnie, które dają nam możliwość gruntownego odkurzenia samochodu, wyczyszczenia brudnych powierzchni i dezynfekcji tapicerki. Jest to możliwe np. wtedy, gdy na myjni samoobsługowej znajduje się profesjonalny odkurzacz parowy, który poprzez wysoką temperaturę doczyszcza brud i eliminuje wiele bakterii. 

Powrót