Efektywne mycie samochodu na myjni bezdotykowej

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Efektywne mycie samochodu na myjni bezdotykowej

Efektywne mycie samochodu na myjni bezdotykowej

29 mar 2019


Myjnie bezdotykowe zrewolucjonizowały w ostatnim czasie cały rynek tego typu punktów samochodowych w Polsce. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale też wziąć sprawy w swoje ręce i wyczyścić samochód według osobistych upodobań. Sporym autem jest także to, że są czynne całodobowo, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu możemy pojechać i wyczyścić nasze auto zawsze wtedy, kiedy nam to odpowiada. Polacy coraz częściej wybierają myjnie samoobsługowe, a ustawiające się przed nimi kolejki oraz coraz większa ilość tego rodzaju obiektów sprawiają, że dalszy rozwój branży jest nieunikniony.

Najlepszy sposób na dokładne czyszczenie auta – krok po kroku

Oczywiście każdy dopasuje styl mycia swojego samochodu do własnych preferencji, jednak są pewne klasyczne błędy popełniane przez większość użytkowników myjni samoobsługowych. Należy również mieć na względzie, że programy w tego rodzaju obiektach nie są układane losowo, lecz zachowują pewien porządek, podpowiadający nam, w jakiej kolejności korzystać z programów myjących. Wobec tego warto stosować się do pewnych standardowych, stałych zasad i reguł, dzięki którym umycie naszego auta będzie najbardziej efektowne.

Najważniejsze funkcje myjni:

Mycie felg

Niektórym kierowcom wydaje się, że umycie felg lancą ze środkiem myjącym pod ciśnieniem pozwala je dokładnie wyczyścić. Niestety tak nie jest – na felgach gromadzą się różnego rodzaju metale ciężkie oraz mikro fragmenty asfaltu, których nie da się tym sposobem usunąć. Dlatego dobrze pojechać na myjnie z dodatkowym, własnym płynem do czyszczenia felg, i zaaplikować go jeszcze przed samym rozpoczęciem procesu mycia. Pozwoli to dokładnie oczyścić alufelgi i sprawić, że będą lśniły.

Mycie zasadnicze

Program, który wykorzystuje podgrzaną wodę i mikroproszek. Do umycia pojazdu możemy najczęściej wybrać lancę z wodą pod ciśnieniem, lub szczotkę z aktywną pianą. Niestety najczęściej szczotki są złym wyborem, ponieważ niszczą lakier. Kierowcy często wykorzystują je do mycia opon swoich aut, przez co na włosiu zostają drobiny piasku oraz innych zabrudzeń, które potrafią porysować i uszkodzić lakier naszego auta. Zaleca się zatem używanie lancy wysokociśnieniowej oraz rozpoczęcie mycia od dachu samochodu, schodząc powoli niżej, by zabrudzenia z góry nie osiadały na niższych partiach samochodu i nie powodowały zacieków.

Warto również pamiętać o odpowiednim korzystaniu z myjki. Nie powinno się kierować strumienia wody prostopadle do mytej powierzchni, lecz pod kątem około 45 stopni. Również zbyt bliska odległość wody pod ciśnieniem może uszkodzić lakier. Pamiętajmy, że ciśnienie wody w tego rodzaju lancy może wynosić do 100 barów, co pozwoliłoby nawet na przecięcie skóry człowieka. Sprawia to, że również z myjką należy obchodzić się ostrożnie, tak, by przy okazji usuwania zabrudzeń, martwych owadów, czy trudno schodzących ptasich odchodów, nie uszkodzić również swojego lakieru.

Mycie samochodu na myjni samoobsługowej

Mycie zasadnicze samochodu należy zacząć od dachu, aby stopniowo spłukiwać brudy z powierzchni karoserii, aż po same progi. 

Dokładne spłukanie auta

Bardzo ważny zabieg na sam koniec mycia zasadniczego. Nie można o nim zapomnieć, ani go pominąć, w przeciwnym wypadku całe mycie auta może stać się niepotrzebne. Dokładne spłukanie samochodu (również od góry do dołu) nie pozwala na tworzenie się brudnych zacieków.

Woskowanie

Wiele osób pomija ten program, jednak jest to naprawdę skuteczny sposób na zakonserwowanie powierzchni lakieru naszego auta. Okres ochrony nie będzie w tym przypadku tak długi, jak podczas ręcznego woskowania (np. doskonałym woskiem marki Premo), jednak lepiej mieć jakąkolwiek powłokę ochronną niż żadną. Jako ciekawostkę warto dodać, że nic nie zastąpi ręcznego nakładania warstwy wosku, jednak mimo wszystko warto skorzystać również z tego programu. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma się co spodziewać oszałamiającego efektu wizualnego bądź szczególnie długotrwałej ochrony.

Nabłyszczanie

Na samym końcu programatora czyszczącego umieszczony jest program nabłyszczający. Jest to płukanie wodą zdemineralizowaną z nabłyszczaczem i osuszaczem. Jest to najlepszy program do zakończenia mycia pojazdu. Zapobiega powstawaniu jakichkolwiek śladów przy schnięciu pojazdu oraz sprawia, że lakier pięknie się błyszczy. Spłukując chemię samochodową tym programem mamy także gwarancję, że na karoserii nie pozostaną białe plamy i zacieki. W niektórych myjniach samoobsługowych czy bezdotykowych do tego programu dodawane są również substancje hydrofobowe, które mają za zadanie pomóc w wyschnięciu samochodu. Cząstki tego typu szybko uciekają z karoserii z pomocą nawet niewielkich podmuchów wiatru podczas jazdy.

Pranie tapicerki samochodowej na myjniach bezdotykowych

Równie ważnym elementem całego procesu mycia samochodu podczas wizyty na myjni samoobsługowej jest czyszczenie wnętrza. Nie polega ono tylko na umycia dywaników samochodowych i poodkurzaniu wnętrza. Coraz więcej obiektów tego typu oferuje bowiem dodatkowe urządzenia, które pomagają w kompleksowym wyczyszczeniu naszego pojazdu. Jednym z nich będą wspomniane właśnie odkurzacze, które cieszą się dużą popularnością i bywają niezmiernie przydatne podczas podstawowego czyszczenia wnętrza. Do umycia kokpitu niezbędne będą odpowiednie środki czyszczące, np. pianki lub nabłyszczacze Premo. Równie skutecznie można z nich korzystać w przypadku prania foteli samochodowych. Firma ta oferuje środki czyszczące zarówno do foteli materiałowych, jak i skórzanych.

Jednak najlepszym rozwiązaniem, by idealnie wyczyścić wnętrze samochodu, będzie skorzystanie z odkurzacza parowego, który pozwoli nie tylko na dokładne wypranie całego wnętrza pojazdu, lecz również na jego dezynfekcję. Gorąca para eliminuje przykre zapachy oraz daje wyraźne uczucie świeżości. Tego rodzaju samoobsługowy odkurzacz parowy daje kierowcom możliwość własnoręcznego, gruntownego wyczyszczenia tapicerki, oraz różnych powierzchni materiałowych. Jest on całkowicie bezpieczny w korzystaniu – zarówno dla użytkownika, jak i dla elektroniki zainstalowanej w pojeździe (np. w fotelach), gdyż nie przemaka on czyszczonego materiału. W połączeniu z odpowiednimi środkami czystości, przy jego pomocy jesteśmy w stanie całkowicie wyczyścić środek naszego auta. Jest to idealne urządzenie, które pomoże nam kompleksowo wymyć nasz samochód, a które jeszcze nie jest bardzo popularne na rynku myjni samoobsługowych. Zachęcamy do sprawdzenia, jakie korzyści ze sobą niesie oraz jak efektywne i funkcjonalne jest to urządzenie. Polecamy!

 

Odkurzacz parowy na myjni samoobsługowej

Odkurzacz parowy na myjni samoobsługowej

 

Powrót