Czyszczenie wnętrza samochodu krok po kroku - Inwestuj w myjnie

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Czyszczenie wnętrza samochodu w kilku krokach

Czyszczenie wnętrza samochodu w kilku krokach

16 paź 2019


Czyszczenie wnętrza samochodu jest czynnością, którą kierowcy często pomijają, lub o niej zapominają. Jest to duży błąd, gdyż czyszczenie wnętrza pojazdu jest co najmniej tak samo ważne jak czyszczenie go z zewnątrz. Dokładne wyczyszczenie wnętrza auta pozwala nie tylko przywrócić mu dawny wygląd, oprócz tego znacznie zwiększa komfort jazdy, czasem nawet przynosi korzyści zdrowotne. Na tapicerce, dywanikach i w nawiewach rozwijają się bakterie i roztocza. Roztocza żerują na kurzu, który składa się głównie z ludzkiego naskórka. Te pajęczaki powodują poważne objawy u alergików. Dlatego też wnętrze samochodu powinniśmy czyścić nie tylko ze względu na własny komfort, lecz także z uwagi na pasażerów.

Jak przygotować się do wyczyszczenie wnętrza samochodu

Czyszczenie wnętrza samochodu jest często czasochłonnym zajęciem, jednak możemy znacznie skrócić to, ile czasu poświęcimy na dokładne wyczyszczenie samochodu, jeśli dobrze się do tego przygotujemy. Największy wpływ na to, ile czasu musimy przeznaczyć na czyszczenie auta jest oczywiście to w jakim stanie jest wnętrze. Regularnie czyszczone samochody są znacznie prościej dokładnie wyczyścić niż samochód, który ostatni raz czyszczony był w zeszłym roku. Kolejnym krokiem, który znacznie przyśpieszy naszą pracę jest dokładne przygotowanie się do tego procesu. Powinniśmy wcześniej zaopatrzyć się w wszelkie potrzebne detergenty, odkurzacze, gąbki, szczotki i szmatki. Nie możemy też zapomnieć o minimum dwóch wiadrach z wodą. W jednym wymieszamy wodę z detergentami, w drugim będziemy płukać nasze narzędzie pracy.

Czyszczenie wnętrza samochodu krok po kroku

Na to jak należy czyścić wnętrze samochodu spory wpływ ma rodzaj tapicerki jaki mamy w samochodzie. Jednak niektóre z czynności pozostają niezmienne nieważne jaką tapicerkę mamy w samochodzie.

Dywaniki:

Dywaniki tak naprawdę w dwóch odmianach. Gumowej, stosowanej jesienią i w zimie, zapewniają naszym butom przyczepność, oraz dużo łatwiej wyczyścić je z błota i innych zabrudzeń. Dywaniki gumowe najlepiej czyścić na specjalnym przeznaczonym do tego stanowisku na myjni samoobsługowej. Woda pod wysokim ciśnieniem pozwoli nam na pozbycie się nawet najbardziej opornych zabrudzeń, powinniśmy wykorzystać program pozwalający nam na umycie dywaników wodą z dodatkiem szamponu samochodowego, dzięki tej metodzie dywaniki nie tylko zostaną wyczyszczone, ale również przywrócimy im ich naturalny kolor. Dywaniki materiałowe powinniśmy odkurzyć i wyprać, jedną z najlepszych metod jest szorowanie ich za pomocą zwykłej szczoteczki do rąk. Dywaniki można wyczyścić również za pomocą odkurzacza parowego, co jest dużo bardziej wygodne. Dodatkowo, mycie za pomocą odkurzacza parowego usuwa również bakterie, przez co ta forma czyszczenia zalecana jest również do fotelików dziecięcych i bagażników.

Podsufitka:

Podsufitka powinna zostać wyczyszczona jako pierwsza. Czyszczenie jej powinno przebiegać w dwóch krokach, delikatne odkurzenie jej, uważając by nie oderwać jej od dachu. Następnie zaś możemy ją wyprać używając do tego delikatnej szczoteczki i ściereczki z mikrofibry.

Siedzenia i tapicerka:

Czyszczenie tapicerki i siedzeń jest czynnością, o której napisano już wiele. Jest to naprawdę proste zadanie. Tapicerkę i siedzenia należy dokładnie odkurzyć, wtedy możemy przystąpić do mycia i prania ich. Najlepiej zrobić to podczas wizyty w myjni samoobsługowej, większość myjni dysponuje w tym momencie specjalnymi odkurzaczami parowymi, które pozwalają nam w krótkim odkurzyć i wyprać tapicerkę jednocześnie. Jeśli nie możemy zrobić tego w ten sposób, to równie dobrze zadziała gąbka i odpowiedni detergent, należy wtedy jednak pamiętać o tym, że tapicerka będzie musiała dużo dłużej schnąć.

Podłoga:

Podłoga jest często pomijaną częścią samochodu, podczas czyszczenia jego wnętrza. Jest to duży błąd. Na podłodze zbiera się najwięcej kurzu, błota i brudu. Dlatego podczas gruntownych porządków wewnątrz samochodu dobrą praktyką jest wymontowanie siedzeń i dokładne odkurzenie całej podłogi. Wymontowanie siedzeń jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze wyczyścić podłogę w samochodzie.

Plastiki i winyle:

Plastikowe i winylowe elementy powinniśmy umyć używając do tego celu ściereczki z mikrofibry nasączonej specjalnym detergentem. Odpowiedni Detergent sprawi, że wszelkie plastikowe elementy w samochodzie nabiorą blasku. Jeśli chcemy zachować ten efekt możemy użyć nabłyszczacza, jeśli zaś wolimy by elementy te nie błyszczały możemy na nie nałożyć specjalną matową pastę. Wszelkie rysy na plastikach i winylach możemy zlikwidować używać niewielkich ilości delikatnej pasty polerskiej.

Szyby:

Ostatnim elementem jaki powinniśmy wyczyścić wewnątrz samochodu są szyby. Okna myjemy dokładnie tak samo jak robimy to w przypadku okien domowych. Nasączamy szmatkę z mikrofibry niewielką ilością płynu do mycia okien i przecieramy szyby. Proces ten powtarzamy, aż do osiągnięcia zadowalającego nas efektu.
Tak wyczyszczony samochód będzie nie tylko wspaniale się prezentował, lecz również jazda w nim będzie komfortowa i przyjemna. Dlatego też tego typu porządki zalecamy robić w aucie najrzadziej co kilka miesięcy. Pozwoli to na zachowanie odpowiedniego poziomu czystości i higieny w pojeździe.

Powrót