Wpływ czyszczenia samochodu na środowisko

Bądź na bieżąco z poradami

Wpływ czyszczenia samochodu na środowisko

Wpływ czyszczenia samochodu na środowisko

19 gru 2018


Samochody są jednym z podstawowych środków transportu, dlatego staramy się regularnie dbać o ich czystość. Czy jednak podczas procesu mycia nie wpływamy negatywnie na otaczające nas środowisko? Wszystkie myjnie automatyczne oraz samoobsługowe zużywają duże ilości wody, od 35 do nawet 50 litrów na umycie jednego samochodu osobowego. To samo dotyczy samodzielnego mycia samochodów na własnej posesji. Poza dziesiątkami litrów wody, potrzebnej do jednorazowego mycia, do gleby oraz atmosfery przedostaje się mnóstwo zanieczyszczeń pochodzących z używanych do czyszczenia środków chemicznych, smaru czy ropy. Istnieją jednak sposoby i urządzenia, które pozwalają na mycie naszych samochodów, bez wywierania tak negatywnego wpływu na środowisko.

Czyszczenie parą – zalety dla środowiska

Najlepszym rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego jest korzystanie z ekologicznej myjni parowej, która znacznie redukuje ilość zużywanej do mycia wody oraz ogranicza do minimum ilość stosowanych detergentów. Przy zastosowaniu metody parowej w procesie mycia, woda zostaje zastąpiona gorącą parą wodną, co powoduje, że zużywamy tylko kilka litrów wody na umycie jednego samochodu osobowego, od 3 do maksymalnie 7 litrów, w zależności od stopnia zabrudzenia oraz wielkości pojazdu. W stosunku do konwencjonalnego mycia na myjniach wodnych, metoda parowa znacznie ogranicza zużycie wody (nawet o 95%). Nowoczesne maszyny parowe wykorzystują suchą parę wodną, która wypuszczana pod wysokim ciśnieniem (8 - 10 bar), dokładnie usuwa wszelkie zabrudzenia pochodzenia organicznego i nieorganicznego oraz doskonale odtłuszcza karoserię. Natomiast wysoka temperatura pary (120 stopni), sama w sobie bez użycia dodatkowej chemii, skutecznie eliminuje bakterie oraz grzyby. Dodatkowo pozwala zredukować do minimum ilość używanych detergentów i nierzadko szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Metoda parowa stanowi więc bezpieczną dla środowiska formę mycia karoserii, nadwozia, kołpaków, felg aluminiowych, progów, szyb i lusterek samochodowych, a także doskonale czyści i odświeża wnętrze samochodu.

Ekologiczne czyszczenie tapicerki parą

Coraz częściej na myjniach samoobsługowych oraz stacjach paliw możemy znaleźć samoobsługowe urządzenia, które opierają swoje działanie na technologii parowej. Czyszczenie tapicerki samochodowej, dywaników i innych elementów wnętrza pojazdów, takich jak bagażnik czy fotelik dziecięcy, wymaga również profesjonalnego, bezpiecznego dla zdrowia czyszczenia. Odpowiedzią na to są samoobsługowe odkurzacze parowe Self-Service, które są wyposażone w funkcje prania tapicerki suchą parą, system zapobiegający zamarzaniu anti-freeze oraz automatyczny system redukcji zużycia energii. Własnoręczne zadbanie o porządek w swoim samochodzie, jest często jedynym sposobem gwarantującym komfort jazdy oraz co najważniejsze bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Para wodna w przeciwieństwie do tradycyjnego czyszczenia tapicerki wodą i mocnymi środkami chemicznymi, skutecznie dezynfekuje i odświeża wnętrze pojazdu i jest przy tym całkowicie przyjazna dla środowiska naturalnego.

Powrót